Nasz sklep internetowy wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając ze sklepu peruka.pl wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Rozumiem Polityka prywatności
Trwa ładowanie

Filtrujx

O perukach

Historia peruk

Można ogólnie powiedzieć, że peruki istnieją od zawsze. A na pewno od momentu kiedy fryzura i włosy zaczęły mieć znaczenie osobiste i społeczne.

Już w starożytnym Egipcie golono naturalne włosy zastępując je perukami. Jednym z powodów był aspekt higieniczny oraz ochrona przed wszami i insektami. Brak włosów poprawiał również komfort życia w upale. Dodatkowo peruki maskowały brak włosów spowodowany procesami starzenia się, ponieważ bycie łysym nie było uważane za lepsze od posiadania włosów. Z tego powodu również kapłani golili rzęsy, brwi i włosy by być czystymi przy obrzędach religijnych.

W starożytności peruki były wykonywane nie tylko z ludzkich włosów ale również mieszane z włóknami roślin lub wełny owiec. Najtańsze były wykonane tylko z włókien roślinnych.

W kolejnych epokach kultura europejska skupiła się na kontynencie i zaczęły być popularne nakrycia głowy takie jak czepek. Jednak peruki były stosowane powszechnie tylko w krajach Zachodu. Na Dalekim Wschodzie używano peruk wyłącznie jako rekwizytów teatralnych.

Peruki stały się bardzo popularne we Francji i Wielkiej Brytanii w okresie Odrodzenia. Wiek XVI można uważać za wielki powrót peruk. Został założony cech perukarzy we Francji i Wielkiej Brytanii, a na wykonywanie tego zawodu wymagana była zgoda monarchy. Zaczęto jest stosować by poprawić wygląd wewnętrzny ale również dla higieny. Włosy były siedliskiem wszy a przez ogólnie głowy i noszenie peruki łatwiej było z nimi walczyć. Już w XVII peruki stały się elementem stroju na dworach brytyjskich i francuskich, jednak rozwój perukarstwa został zahamowany przez epidemię dżumy. Wówczas ludzie bali się pozyskiwać włosy od osób zmarłych z obawy przed zakażeniem.

Jednak w XVIII wieku peruki wróciły do łask i ten wiek uważa się za wiek rozkwitu perukarstwa. Uważa się, ze modę na peruki wprowadził król Francji Ludwik XIV, rzekomo dla ukrycia swojej łysiny. Już wcześniej pudrowano peruki by uzyskać biały kolor, perfumowano jest olejkami pomarańczy lub lawendy. Peruk nie ograniczona wtedy tylko do włosów ale również pełne były ozdób w postaci wisiorków. Kobiety z wyższych kast nosiły piętrowe rusztowanie z włosów z kwiatami lub wisiorkami. Popularnym narzędziem noszonym przez damy być mały młoteczek do zabijania wszy w peruce.

Oprócz włosów naturalnych ludzkich , popularne również były z włosia końskiego. Dużą zaleta tego włosia było to, że pukle wykonane na takiej peruce nie prostowały się na deszczu. Popularność peruk w Anglia była bardzo wysoko i zostały nawet uznanie jako podstawowy element wyglądu przedstawicieli władz kościoła, sędziów i adwokatów.

W schyłku Baroku, w okresie Rokoko uczesanie stało się najważniejszym elementem damskiego wyglądu. Modniarka królowej Marii Antoniny wprowadziła na dwór druciane stelaże nazwane pufami. Fryzura zaczęła wyrażać uczucia, poglądy. Za pomocą piór, tiulu, klejnotów, sztucznych kwiatów, owoców, miniaturek ludzi i przedmiotów tworzono okazałe kompozycje. Po francuskich przepychu zaczął być popularny prosty styl angielski gdzie pukle i loki swobodnie opadała na ramiona.

W XIX wieku popularność zyskały włosy naturalne i ten trend jest kontynuowany do teraz. Jednak perukarze i branża perukarska bardzo się rozwija. Obecnie celem jest by peruki były jak najmniej widoczne. Włos naturalny został zastąpiony powszechnie włosem syntetycznym, w dotyku często nie rozróżnialnym z naturalnym. Są stosowane coraz to nowsze materiały pozwalające skórze włosów oddychać, dające naturalny prześwit skóry oraz rozmyta linie przednią.

Obecnie są noszone z przyczyn zarówno medycznych jak i komfortowych. Przy stałym bądź czasowym ubytku włosa, przy schorzeniach genetycznych i cywilizacyjnych, by dobrze wyglądać na co dzień bądź tylko okazjonalnie dziedzina perukarska oferuje zamówienia indywidualne, peruki standardowe, wybór modeli i kolorów, dopinki oraz uzupełnienia częściowe. A to wszystko by lepiej czuć się we własnym ciele.

Dodaj swój adres e-mail do naszego newslettera

ul. Targowa 12, 03-731 Warszawa
ul. Roentgena 3, 02-781 Warszawa
ul. Szlak 24, 31-153 Kraków
ul. Garbary 6, 61-867 Poznań
ul. Pereca 23b, 53-443 Wrocław
ul. Dębinki 7d, 80-211 Gdańsk

 

tel. 22 648 1400, 22 648 1401, 22 818 7373
tel. kom. 501 131 710
mail: rokoko(małpka)rokoko.com.pl

MiStral e-sklep PRO v. 2.26.40 © Mistral e-Sklep B2C, MS Systems - Mistral Systemy Internetowe 2020

Zawartość koszyka (0)

Do zapłaty:
0,00 PLN
Facebook